Başkanın Mesajı

Merhaba
Sevgili  Soroptimist Kız kardeşlerim,


       “Başarı,  paylaşmaktan zevk alacağınız kişiler olmadığında, hiç bir şeydir.''
                                                                                  DIANA ROSS

Sizlere,  37 yıldır toplumumuzdaki kadın ve kız çocuklarının hayatlarını iyileştirmek için çalışmış bir kız kardeşiniz ve TSKF başkanı olarak hitap etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum.

Bana ve yol arkadaşlarıma güvenerek ve inanarak verdiğiniz bu anlamlı ve kıymetli görev ve destek için hepinize teşekkür ederim.

Değişen dünya koşulları ve yaşadığımız olağanüstü durum, kadına yönelik şiddet ve kadın işgücü kayıplarında hızlı bir artışa neden oldu. Çocukların eğitime erişimlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını ve ekonomideki zor günleri hep birlikte deneyimledik. Bu pandemi döneminde, karar mekanizmalarında bulunan kadın liderlerin kriz yönetimlerinde çok başarılı olmaları, yüzümüzü biraz olsun güldürdü ve her zaman olduğu gibi, kadınlara yönelik umutlarımızı bir kez daha pekiştirdi.

Koşulların başka bir yöne evrilerek, değişmeye ve farklılaşmaya doğru yol aldığını yakından gözlemliyoruz. Bu koşullar, cumhuriyetimizin aydın ve eğitimli kadınları olarak bizlere çok daha fazla sorumluluk yüklüyor.

Ama, bizler inanıyoruz ki bir asırdır varlığını sürdüren örgütümüzün çatısı altında farklı bilgi ve birikimlerimizin getirdiği zenginlikle, kadınların yaşamlarını iyileştirmek için yaratıcı çözümler üreterek dünya kadınlarının sesi olmaya devam edeceğiz.

Çıktığımız bu özverili yolda en büyük dayanağımız sizlerin sevgisi, sinerjisi ve gücü olacaktır. Ortak akıl ve dayanışma ruhu içerisinde yapacağımız çalışmalar için heyecanlı ve mutluyuz. İyilikleri ve güzellikleri paylaşarak Soroptimist olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamak dileği ile sizleri sevgi ile kucaklıyorum.

SLOGANIMIZ: Gücümüz Birliğimiz, Kadınlar Geleceğimiz!
Sembolümüz: Mor Lotus çiçeği

Mor, kadın mücadelesini simgeleyen bir renk, Lotus bulanık sulardan su yüzüne çıkabilen ve hiç kirlenmeden suyun yüzeyinde yaşamını sürdürebilen bir çiçektir. Tıpkı, bulundukları ortamdan inançla, cesaretle ve mücadele ile ayrılıp daha iyi yaşamlara ulaşabilen kadınlar gibi.
Lotus çiçeklerimizin kadın mücadelesine ilham kaynağı olması diliyoruz.
 
Soroptimist saygı ve sevgilerimle,
Sevil Koca
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyon Başkanı
2021-2023