LİDERLİK AKADEMİSİ

SIE LEADERSHIP ACADEMY 2023

Avrupa Soroptimist Federasyonu ‘’SIE Liderlik Akademisi’’Bulgaristan

Avrupa Soroptimist Federasyonu tarafından 26 Haziran- 2Temmuz 2023 tarihleri arasında organize edilen ve ‘’SIE 2023 Liderlik Akademisi’’ Bulgaristan Soroptimist Federasyonunun ev sahipliğinde Pirin’de gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Soroptimist Federasyonunu temsilen Akademiye eğitim desteği verilen 9 öğrenci katılmıştır.

SIE Bulgaristan Liderlik Akademisine katılan Meltem Külcü’nün Program ile ilgili açıklamaları:

Soroptimist Kulübü Liderlik Akademisi 26 Haziram - 3 Temmuz 2023

İlk olarak İstanbul’da toplanarak akşam 7de Halkalı istasyonundan Sofya trenine bindik. Öğlen saat 11 civarı Sofya’ya vardık. Orada Bulgaristan Soroptimist Kulübü üyeleri ile buluştuk ve biraz şehri gezip birlikte akşam yemeği yedik. Daha sonra Sofya’dan Pirin’e varmak üzere 4 saat bir yolculuk yaptık ve Liderlik Akademisi binasına ulaştık. Orada oda kartlarımızı alıp oda arkadaşlarımızla tanıştık ve ortak alanda birbirimizi tanımaya yönelik etkinlikler yaptık.

Gün 1:

İlk güne kahvaltıyla başladık. Daha sonra ortak alana giderek girişimcilik eğitimleri, marka kurmak gibi konular hakkında seminerler aldık. Daha sonra öğle arası ardından Clifton Strenghsfinfer isimli testi çözdük. Kendimizde öne çıkan kişilik özellikleri hakkında bilgi edindik. Bu günüm akşamında kültürel bir gece düzenlendi. Her katılımcı kendi ülkesinin yiyecek ve içeceklerini ikram etti.

Gün 2:

İkinci gün yoga ile başladı. Toprak elementi hakkında bir yoga yaptık. Kahvaltı yaptık ve ardından girişimcilikte sürdürülebilirlik konusu hakkında bir eğitim aldık Öğle yemeğinden sonra Soroptimist üyeleri ile soru cevap programı yaptık ve her katılımcı kendi ülkesindeki kadın hakları hakkında bilgiler verdi. Daha sonrasında ise bir marka kurarken şirketin değerlerini belirlemenin ve temsil etmenin önemi hakkında bir eğitim aldık. Daha sonrasında ise kendi ülkemizde ve dünya genelinde sorunları konuşarak temel sorunları belirledik ve o konular üzerinde çalışacak ekip arkadaşları ile birlikte proje grupları kuruldu. Akşam yemeğinden sonra ise kamp ateşi etkinliğimiz oldu. Kendi ülkemizin şarkılarını çalarak ve eşlik ederek eğlendik.

Gün 3:

Üçüncü gün de yoga ile başladı. Su elementi ile ilgili bir yoga yapıldı. Daha sonra kahvaltı ardından, firma ve kullanıcı ararsındaki ilişki hakkında bir seminer verildi. Girişimcilikteki önemli değerler üstünde duruldu. Daha sonrasında genelde kendi projelerimizin üstüne düştük ve mentörlerimiz yardımıyla proje tasarlamaya başladık. Business model canva isminde bir iş model taslağını kendi projemize göre doldurmaya çalıştık. Bugünün akşamında şifalı bir termal tesisine gittik. Rahatlama fırsatı bulduğumuz çok güzel bir etkinlikti.

Gün 4:

Bugün de yoga ile başladı. Kahvaltı ardından projelerimiz üstüne çalıştık ve projede odaklanmamız gereken partnerler ve kaynaklar hakkında eğitim aldık. Ardından tırmanma etkinliğimiz oldu. Bu etkinlikte kendimize ekip oluşturarak ve ekibimizdeki kişiyle birbirimize destek olarak bir merdivene tırmanmaya çalıştık. Bence çok eğlenceli bir programdı. Ardından akşam yemeği yedik ve proje çalışmamız üzerine geri bildirim almak üzere mentorlerimizle konuştuk.

Gün 5:

Günümüz yoga ile başladı. Daha sonra kahvaltı ardından iş modelleri ve yatırım gibi konular hakkında seminer aldık. Daha sonrasında öğle yemeği ardından sunum teknikleri ve iş modelimizi etkili şekilde anlatma üzerinde durduk. Sonrasında ise sunumlar öncesi son gün olduğu için grubumuz ile proje üstünde çalıştık.

Gün 6:

Bugün de yoga ile başladı. Ardından kahvaltı yaptık ve sunumlarımızın iki adet provasını alarak diğer mentörlerden aldığımız geri bildirimlerle projelerimizi son haline getirdik. Öğle yemeği ardından tüm ekipler projesini sundu ve değerlendirildi. Çok stresli olsa da çok hoşuma giden bir süreç oldu. Değerlendirmenin ardından kazanan takımlar tebrik edildi ve şarap tadımı organizasyonuna geçildi. Tadım sonrası son gecemize ithafen kutlama yaparak eğlendik.

Gün 7:

Yedinci gün Bulgaristan’dan ayrıldığımız gündü. Kahvaltı ardından ortak alana son kez inerek ufak bir oyun oynadık. Hepimiz gözlerimiz kapalı şekilde sırtımıza bir kağıt yapıştırdık ve birbirimiz hakkındaki düşüncelerimizi o kağıda yazdık. Benim için çok duygulu bir andı ve hakkımda bir haftadır beni tanımlaraına rağmen böyle güzel düşünen insanlarla tanışmış olmak beni çok mutlu etti. Daha sonra bavullarımızı topladık, arkadaşlarımızla vedalaştık ve Pirin’den Sofya’ya geri geldik. Daha sonra Sofya’da öğle yemeğimizi yiyip taksi ile tren istasyonuna vardıktan sonra yeniden İstanbul’a doğru yola koyulduk. Sabah saat 9’da İstanbul’a vardık ve vedalaştık.


SIE THE FRENCH LEADERSHIP ACADEMY 2022

Avrupa Soroptimist Federasyonu ‘’SIE Liderlik Akademisi’’

Avrupa Soroptimist Federasyonu tarafından 3-10 Temmuz 2022 tarihleri arasında organize edilen ve ‘’SIE Liderlik Akademisi’’ 2022 yılı için Fransa Soroptimist Federasyonunun ev sahipliğinde La Suffre Vert/ Cussac ‘ta gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Soroptimist Federasyonunu temsilen Akademiye Selin Bilgin ve Zeynep Berfin Ekinci katılmıştır.

Selin Bilgin

Zeynep Berfin Ekinci

The French Liderlik Akademisi ile ilgili görüşlerini Zeynep Berfin Ekinci şöyle ifade etmiştir.

‘’Benim yolculuğum 3 Temmuz Pazar saat 10’da başladı. Cussac’e ulaşmam yaklaşık 14 saat sürdü. Tesise son varan kişi bendim. Akşam yemeği yedikten sonra dinlenmek için hepimiz odalarımıza dağıldık. Küçük bir çember içinde bungalov evlerde kaldık. Her evde 2 ya da 3 kişi vardı. Bizim bungalovumuzda ben, Selin ve Marine kaldık.

Cussac’ın küçük bir yer olması ve kamp alanında olmamızın birbirimize kaynaşmamız açısından çok verimli olduğunu düşünüyorum.

1 haftalık programın 4 günü eğitim, 1 günü kültür gezisi ve son gün de kapanış etkinlikleri ile geçti. Bu 4 günlük eğitimde 5 farklı eğitmen tarafından bir kısmı Fransızca bir kısmı İngilizce olmak üzere birbirinden farklı eğitimler verildi. Sunum becerileri, doğaçlama, beden dili kullanımı, liderlik örnekleri, duygusal zeka gibi birçok konuda eğitim gördük. Bu eğitimlerde yanlış veya eksik yaptığım şeyleri tespit ederek kendime bundan sonra yapacağım şeyler listesi de hazırladım. Programın kalanında ise kültür gezisi ve kapanış günü etkinlikleri yapıldı.

Akademiye katılan 15 kişinin seçiminin çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. Birbirinden farklı profesyonel hayata, geçmişe ve hikayeye sahip 15 kadının bir araya gelerek böyle bir dinamik tutturması benim için inanılmaz bir deneyimdi. (Son gece hepimiz ağlayarak döndük ve hala görüşmeye devam ediyoruz.) Hepsinin hikayesini dinlemek, kendi hikayemi anlatmak; benim onlara, onların bana güvenmesi ilham vericiydi. Bu 1 haftalık süreçte hem kendime dair birçok şey öğrendim hem de hayatımda kolaylıkla uygulayabileceğim ve fayda sağlayacağına inandığım - tete/corps gibi- birçok teknik öğrendim.

Bu etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Hayatımın sonuna kadar unutmayacağım bir deneyim oldu.’’


SIE Liderlik Akademisi 2021 - 5-10 Temmuz 2021

Çalışma başlama tarihi 25.01.2021 bitiş tarihi 2.08.2021

5-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında pandemi şartları nedeni ile sanal oratamda gerçekleştirdiğimiz Liderlik Akademisi 2018-2021 Dönemi TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncunun Organizasyon Komite Başkanlığında , 2016-2018 Dönemi TSKF Başkanı NilgünPakkan Genel Koordinatör ,TSKF Program Direktörü Filiz Yayla ve 2018-2021 TSKF Burs Komisyonu Jale Dikerprogram koordinatörü 2019-2021 G.O.P Kulüp Başkanı Meral Hacıpaşaoğlu iletişim koordinatörü ve TSKF 2021-2023 Dönemi TSKF Saymanı Gül Gürses sayman olarak görev almışlardır.

Ana hedefi, özel olarak tasarlanmış liderlik eğitimleriyle genç kızları güçlendirmek ve onlara ilham vermek olan “ Liderlik Akademisi “programı çerçevesinde eğitimler verilerek rol modellerin ve farklı mesleki konularında uzman eğtimcilerin deneyimlerinden faydalanmaları sağlanmıştır.

SIE Liderlik Akademisi 2021 – Aşamaları;

*Proje düzenleme komitesi üyeleri seçildi ve iş delegasyonu yapıldı. * Online olarak gerçekleştirilecek Liderlik Akademisi için, en iyi hizmet ve maliyet analizine göre çeşitli teklifler arasından teknik destek firması belirlendi ve yasal bir anlaşma ile sonuçlandırıldı. *SIE ile Türk Ünyonu arasında ev sahipliği anlaşması yapıldı. *Hazırlık aşamasında; başvuru koşulları, başvuru formları, teşekkür belgesi, katılım belgesi gibi diğer belgeler, anketler ve değerlendirme formları oluşturuldu. Liderlik Akademisi Programı belirlendi, logosu, tanıtım afişi tasarlandı, diğer Ünyonlara /tek kulüplere duyuru ve davet, kayıt işlemleri planlandı. *En önemlisi, web sayfasının düzenlenmesi; çok sayıda toplantı ve denemelerle birlikte gerçekleştirildi. *Eğiticilerin ve ve rol modellerin seçimi için, randevular, yazışmalar, takip ve provalar yapıldı. Rol Model videoları bir çok kez kontrol edildi. *Katılımcılar (öğrenciler) gerekli başvuru koşullarına göre seçildi ve onlarla iletişim kuruldu. *Liderlik Akademisi 5 -10 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

*SI Türkiye tanıtım videoları ve SLA 2021-Kitapçığı hazırlandı.Komite üyeleri arasında etkin iş/görev dağılımı ve altı ay boyunca projenin her aşamasında Teknik Ekip Universal Turizm Ticaret ve A.Ş. ile düzenli toplantılar yapıldı. Eğitimciler ve rol modeller ile işbirliği ve onların profesyonel çalışmalarını projemize gönüllü olarak kazandıran özverili Soroptimist ve Soroptimist olmayan Soroptimist dostlarının isabetli seçimleri ile proje gerçekleşti.Liderlik Akademisine 20 Türk , 7 yurt dışı kulüplerden olmak üzere 27 genç kız katıldı ve ayrıca 5.5 gün boyunca günlük ortalama 30 misafir eğitimlere izleyici olarak katıldılar. Eğitimciler; oAnıl Friedman oAnna Wszelaczyska oAyça Bolten Ülkü oCarolien Demey oDefne Erdur Rabuel oElena Pinetti oGülsün Zeytinoglu oHafdis Karlsdottir oHülya Aslantaş oIngeborg Dietz oMaria Luisa Frosio oRhonda L. Bowen oUlla E. Madsen oYelda Ulu Colin oDilsen Oktay Ertem •Rol Modeller: •AyseDeniz Gökçin, •Ayen Zamanpur, •Berna Şen, •Nalan Ural, •Oya Gözeler, •Renata Trottmann Probst, •Rita N. Ramos, •Emine Erdem, •Yıldız Berger •Eren Peyman.Rol model olarak katılan değerli üyelerimiz Emine Erdemi, Yıldız Belger,Eren Peyman SI 100 Yıl kutmaları çerçevesinde SIE tarafından düzenlenen “ #100for100-100years-100Soroptimist “çalışması sonucunda ünyonumuzdan listeye girerek, bizleri ayrıca gururlandırmışlardır.

Rol modeller genel olarak video paylaşımları ile katıldılar. Teknik servis hizmeti aksamadan gerçekleşmiştir.

SIE Virtual Leadership Academy2021-İstanbul programı, katılımcıların liderlik becerilerini geliştirmek ve onlara ilham vermek amacıyla özenle tasarlandı. Liderlik Akademisi, seçkin sunumlar, eğitimciler ve rol modellerin performansları, çalıştaylar ile katılımcıların beklentilerini karşıladı. Katılımcıların geri bildirimleri “sanal ortamda” gerçekleşen bu çalışmanın kendileri için çok faydalı olduğunu ve kendi aralarında dosluklar kurulduğunu da ifade ettiler. Katılan konuklardan, eğitimcilerden, rol modellerden aldığımız sözlü ve yazılı geri bildirimler bizleri çok mutlu etti. Özellikle katılımcı öğrencilerin görüşleri, Liderlik Akademisi’nin misyonunu yerine getirdiğini kanıtladı.Sanal ortamda son gün kutlama yapıldı ve öğrenciler geri bildirimlerini , hayallerini paylaştılar,eğitimcilere ve rol model katılımcılara teşekkür belgelerini , katılımcı öğrencilere de katlılım belgelerini takdim ettik.

Liderlik Akademisine katılan 7 öğrenci, 2021-2023 dönemi için pilot program uygulama olarak SIE Mentörlük programına menti olarak katıldılar. Amaç gençler ile gelişmek , gençleşmek ve genç üyeler ile misyonumuzu ileriye taşımak.

Tüm emeği geçenlere teşekkürlerimle

Detaylı bilgi ve sanal kitapçık için erişim:

Bağlantılı Internet adresi : https//sie-la2021-istanbul.com


Soroptimist Liderlik Akademisi 2014-2016 Dönemi

Kadın ve kızlarımıza eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmaları yolunda, sonuç odaklı projeler yapma düşüncesi ile üniversitede okuyan kız öğrencilerine yönelik bir proje olan ve Soroptimist Avrupa Federasyonu’nun Twinning programı çerçevesinde eşleştirildiğimiz, Makedonya’daki tek kulüp olan Struga Soroptimist Kulübü ile ortaklaşa yaptığımız Soroptimistlik Liderlik Akademisi’nin ikincisi 20-30 Temmuz 2015 tarihlerinde, üçüncüsü ise 10-21 Temmuz 2016 tarihlerinde Ohrid/Makedonya’da gerçekleştirildi. Uluslararası Soroptimist Organizasyonu’nun on yıllık uzun vadeli “Liderlik için Eğitim” ve Soroptimist Avrupa Federasyonu Başkanı’nın 2015-2017 “Soroptimistler Eğitime Yatırım Yapıyor” temalarına da uygun olarak eğitim projeleri arasında önemli bir yere sahip olan Liderlik Akademisi her yıl daha fazla ilgi gördü. 2015 yılında Türkiye'den Marmara Kulübü üyesi Esra Çağlar’ın eğitimci olarak katıldığı akademide Yeni Zelanda'dan SI 2015-2017 Dünya Başkanı Yvonne Simpson, Danimarka 'dan Pia Dahl, Litvanya’dan Asta Balciunaitiene, Hollanda'dan Marie Antoinette Westra, Renalda Ufkes ile Alie van Arragon, Almanya’dan Rhonda L. Bowen, Macaristan’dan Orsolya Oszabo,Makedonya’dan Aleksandra Popovski Golubovic, Katerina Vasileska, Selpi Poshka eğitmen olarak görev aldılar. Konularında uzman ve deneyimli eğitmenlerin bilgilerini paylaştığı programı konusunda uzman olan Makedonya'dan Angelina Taneve -Vesoska koordine etti. 2015 yılında Türkiye'den 11, Kosova’dan 2, Danimarka, Polonya, Irak ve Litvanya'dan 1’er, Makedonya'dan 7 öğrencinin katıldığı "Soroptimist Liderlik Akademisi”ne TSKF Başkanı İlke Erol ve 2.Başkanı Nurgül Duran, TSKF Hakem Kurulu üyesi Zuhal Karamehmet öğrencilerimizle birlikte katıldı.

2016 yılında, 11’i Türkiye'den olmak üzere Avrupa' nın çeşitli ülkelerinden 29 bursiyer on gün boyunca yine Türkiye, Makedonya ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Soroptimistlerden eğitimler aldılar. Aynı yıl öğrencilerimizle birlikte TSKF Başkanı İlke Erol TSKF Başkan Yardımcısı Narçin Ünsal, Guvernör Nur Çağlar, TSKF Tüzük Komisyonu Başkanı Ayşegül Topdemir, Boğaziçi Kulübü Başkanı Aynur Üner, İstanbul Kulübü üyeleri Nilgün Pakkan, Elmira Baykal ve Leyla Taşkın akademiye katıldılar. Her iki yılda da Türkiye’den gelen bursiyerlerimiz İstanbul’dan Üsküp'e varmalarının ardından büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün okulu Manastır Askeri Lisesi'ni ziyaret ederek anı defterine duygularını yazdılar.

Yoğun akademik bilginin yanı sıra interaktif yöntemlerin kullanıldığı programda her iki yıl da kişisel gelişim ve liderlik bilgi ve becerilerinin kazandırılmasına yönelik dersler akıl, kalp, beden ve ruh olmak üzere 4 temel tema üzerine yapılandırılarak verildi.

Öğrencilerin, eğitmenlerin ve akademi koordinatörlerinin iletişim bilgileri, özgeçmişleri ve bazı eğitmenlerin kendi gençliklerine yazdıkları ve çok özel mesajlar içeren mektupların bulunduğu program için özel olarak hazırlanmış defterlere her günün sonunda öğrencilerin deneyimlerini ve almış oldukları bilgileri yazmaları için olanak sağlandı.

Her gün sabah sekizde pilates ve yoga dersleri ile başlayan, gün boyu derslerle devam eden programda akşam saatlerinde yapılan oturumlarda, akademiye katılan tüm Soroptimistler kişisel yaşam öykülerini, deneyimlerini öğrencilerle paylaştılar. Bunun yanı sıra film izlemeye ve zaman zaman da Makedonya’yı keşfetmek için geziler yapıldı. Öğle yemeği sonrasında verilen kısa mola zamanı öğrencilerin dinlenmesine ayrılmıştı.

Akademilerin son gününde öğrenciler, sunum teknikleri ve tüm akademi boyunca edindikleri bilgileri kullanarak Soroptimistler için hazırladıkları projelerin sunumlarını gerçekleştirdiler. Son günün ikinci programında öğrenciler kendi gelecekleri ile ilgili hayallerini anlattıkları sunumlarını bitirdiler.

Programın sonunda öğrenciler, müzik eğitmeni Pia Dahl tarafından akademi boyunca çalıştırıldıkları ve öğrencilerin ülkelerine ait şarkılardan oluşan repertuarla bizlere bir konser verdiler. Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” dizelerini orada uluslararası bir korodan dinlemek bizi çok duygulandırdı.

Akademinin son gününde akşam yemeği sonrası sertifika törenleri yapılarak öğrencilere katılım sertifikaları verildi. Tören sonrasında Struga Soroptimist Kulübü Başkan ve üyelerine TSKF Başkanı tarafından teşekkür edilerek Soroptimist rozetleri hediye edildi.

Üniversitede okuyan kız öğrencilerimize eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmalarını sağlamayı amaçlayan proje ile büyük bölümü ilk kez yurtdışına çıkan genç kızlarımız bir yandan kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler alırken diğer yandan da uluslararası dostluklar geliştirdiler.


Soroptimist Liderlik Akademisi 2013 Dönemi

Federasyonumuz, 25 – 30 Ekim 2013 tarihleri arasında SIE Twinning Programı çerçevesinde eşleştiğimiz Struga Kulübünü ziyaret etmek ve eğitim yapmak amacıyla bir gezi düzenledi. Struga Kulübünün 1.yılını kutladığımız bu geziye Federasyon yönetim kurulu ve Kulüplerimizden duayen üyelerin katılması nedeni ile yapılan eğitim ve toplantı çok verimli gerçekleşti.

Bu toplantıda Struga Kulübünün Kurucu Başkanı Katerina Vasileska Liderlik Akademisi’nin temelini oluşturan ortak proje önerisini sundu. Daha sonra Federasyon yönetim Kurulumuz projeyi benimseyerek, geliştirilmesine ve üniversitede okuyan kız öğrencilerin yararlanacağı "Soroptimist Liderlik Akademisi ” olarak gerçekleştirilmesi kararını aldı.

Projenin amacı; genç kızlarımıza eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmalarını sağlamaktı.

Struga Kulübünü temsilen Katerina Vasileska ile TSKF 2.Başkanı Sevil Koca proje sorumluları olarak akademinin amacını, içeriğini ve katılımcılar ile ilgili değerlendirmeleri yaparak programı hazırladılar. Program ve posterler tüm Soroptimist teşkilatına mail ve web sayfaları aracılığı ile iletildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Yeni Zelanda'dan SI 2015-2017 Dünya Başkanı Yvonne Simpson, Türkiye'den Esra Talaz Çağlar, Dilşen Oktay ve Berna Bridge, Portekiz'den Claudia Vaz, Danimarka'dan Pia Dahl, Hollanda’dan Marie Antoinette Westra ile Renalda Ufkes, Almanya’dan Gudrun Weckmann -Lautsch, Milena Grieger ve Sabine Blum, Amerika Birleşik Devletlerin'den Rhonda L. Bowen programda eğitmen olarak görev aldılar. Konularında uzman ve deneyimli eğitmenlerin bilgilerini paylaştığı programı, yine konusunda uzman olan Makedonya'dan Angelina Taneva -Veshoska koordine etti.

Yoğun akademik bilginin yanı sıra interaktif yöntemlerin sıkça yer aldığı programda kişisel gelişim ve liderlik bilgi ve becerilerinin kazandırılmasına yönelik dersler akıl, kalp, beden ve ruh olmak üzere 4 temel tema üzerinde verildi. Eğiticilerin kişisel yaşam öykülerini anlattığı sohbetler gençlerde farklı bakış açıları oluşturdu. Katılımcılar, eğitimlerin yanı sıra gezi ve eğlence programları ile Ohrid ve çevresini tanıyarak tatil yaptılar ve hala devam eden dostluklar edindiler.

Alman Elçiliğinden Şansölye Cornellia Aust akademiyi ziyaret ederek, akademiye maddi destekte de bulundu. Uluslararası ilişkilerde çalışma yöntemleri ve prensipleri ile ilgili kişisel deneyimlerini ve iş yaşamı ile ilgili yaptığı bilgilendirme öğrencilerimizi çok etkiledi.

Soroptimist Liderlik Akademisine; Türkiye'den on beş, Danimarka, Almanya ve Litvanya'dan birer, Makedonya'dan dokuz öğrenci olmak üzere 27 öğrenci katıldı.

Federasyonumuz projeyi finanse ettiği gibi, Adana, Beykoz, Eskişehir, Etiler (3), İçel, İstanbul, İzmir(2), İzmit, Kordon, Marmara, Moda, Tarsus Şelale Soroptimist Kulüpleri gönderdikleri öğrencilerin giderlerini karşılayarak, Alsancak, Göztepe ve Marmara Soroptimist Kulüpleri ise eğitmen sağlayarak; Anıttepe, Ataköy, Denizli, Emek, Gaziosmanpaşa, Şişli, Uludağ Soroptimist kulüpleri ile GD SIE VE TSKF Başkanı Ayla Selçuk ve üyelerimiz maddi ve manevi yardımda bulunarak destek verdiler ve Akademinin gerçekleşmesinde katkıda bulundular.

Federasyon Başkanı olduğum dönemde yönetim kurulum ile birlikte gerçekleştirdiğimiz önemli projelerden birisi olan Soroptimist Liderlik Akademisi’nin SI ve SIE’da ses getirmesi, ilgi duyulması Ünyonumuz için gurur kaynağı oldu, projeyi hep birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaştık.

Liderlik akademisinin diğer Ünyonlar tarafından benimsenmesi ve SIE bünyesinde devam etmesi gurur verici ve çok sevindirici olmakla birlikte, akademinin geleneksel olarak Türkiye- Struga ortaklığında da devam etmesini ve Struga Kulübünün kapanmamasını isterdim.

İlk adımını attığımız Liderlik Akademisinin yıllar boyu sürmesini ve gençlerin yolunu aydınlatmasını dilerim.

Mine Kavala

2012-2014 TSKF Başkanı