STEM PROJESİ

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Aylık Yayını , Ekim sayısında Engineering Society ve BÜ Elektro Teknoloji Kulübü’ne ilişkin yazılar dikkatimizi çekti ve bu kulüpler hakkında bilgi almak, “STEM “ konusu ile ilgili olarak birlikte neler yapacağımızı görüşmek üzere Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile irtibata geçtik. Ayrıca uluslararası bir kadın kuruluşu olarak ve Sadun Katipoğlu Üstün Başarı Bursu sponsoru olarak kendimizi daha iyi tanıtmayı amaçladık.


GÖRÜŞMELER :


21.11.2016
TSKF Başkanı Nilgün Pakkan ve TSKF 2. Başkanı MeltemBalaban, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Elvan Zihnioğlu, Kaynak Geliştirme Koordinatörü -Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Pelin Mirasyedi, Melike Özcan (Elektro Teknoloji Kulübü-BUEC Başkanı ,Müh öğrenci), Gazel Öner (Mühendislik Kulubü-ENSO Başkanı , Müh.öğrenci) ve Seda Uslu (BU SWES Başkanı, müh.öğrenci) ile BÜ ‘de bir araya geldiler .

25.11.2016 TSKF Başkanı Nilgün Pakkan Pelin Mirasyedi ile ikinci bir toplantıda bir araya geldi.


ETKİNLİKLER :


Boğaziçi Üniversitesi Bilim ve Teknolojide Kadınlar Zirvesi’ne Katılım (18/02/2017)


18 Şubat 2017 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde BU Society of Women Engineers and Scientists(SWES) alt kurulunun gerçekleştirdiği zirveye davet edildik, zirvede bilim ve teknoloji alanında başarıya ulaşmış kadınların başarı öykülerini, önerilerini mühendislik ve tıp dalında eğitim gören ve çoğunluğu İstanbul dışındaki üniversitelerden gelen 21 bursiyer öğrencimiz ile dinledik. SWES olarak cinsiyet eşitliği ile ilgili farkındalık yaratmanın öneminin de sıklıkla vurgulandığı bu zirvede, kadınları bilime teşvik etmek adına çeşitli örnekler yer
aldı. Bursiyerlerimizden çok güzel geri bildirimler aldık ,“3 B” olan dönem sloganımızın “Bilim” kısmını her zaman gençlerimiz, kadınlarımız ile destekleyeceğiz. Geri dönüşü kuşakları etkileyen en güzel yatırım insana ve eğitime yatırım. Katkı veren kulüplerimize, teşekkür ederiz. Zirveye Yönetim Kurulunu temsilen Nilgün Pakkan, Meltem Balaban, Demet Özdamar katılmıştır.
Boğaziçi Üniversitesi’yle yürüttüğümüz ve sürdürülebilir olarak yürütmeyi planladığımız işbirliği kapsamında bizlere destek veren, başta Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Elvan Zihnioğlu, Kaynak Geliştirme Koordinatörü Pelin Mirasyedi ve Burs Ofisi
Koordinatörü Nişvan Kabakçı olmak üzere, Seda Uslu (BU SWES Başkanı, müh.öğrenci), Melike Özcan (Elektro Teknoloji Kulubü-BUEC Başkanı, müh.öğrenci) ve Gazel Öner’e (Mühendislik Kulubü-ENSO Başkanı, müh.öğrenci) teşekkürlerimizle.


21. SIE Kongresi’nin STEM Sunumlarına Katılım (14-15/08/2017)


14-16/08/2017 tarihlerinde Floransa, İtalya’da düzenlenen 21. SIE Kongresinin açılış günü ve 2. gününde STEM alanlarında dünyaca ünlü bilim kadınlarını ve başarı hikayelerini ön plana çıkaran sunumlar yapıldı. Kongrenin açılış günüde “İlk Ders” Floransa Üniversitesi Rektörü Luigi Dei tarafından verildi. Dersin konusu “Maria Sklodowska Curie: Bir Dâhinin İnatçı Fedakârlığı”. Kongrenin ikinci günü STEM ağırlıklı olan sabah programında önce “STEM’de İlham Veren Kadınlar” konulu panel yapıldı. Panelin moderatörü geçmiş dönem SIE Başkanı Katy Kaaf’tı. Tamamı kadın olan konuşmacılar Polonya’lı Fizik profesörü Agnieszka Zalewska, İtalyan Matematik Profesörü Susanna Terracini, Almanyalı Elektrik/Elektronik Mühendisi akademisyen/sanayici Corinna Salander ve Belçika’lı Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Christine van Broeckhoven’dı. Konuşmacılar sunumlarını yaptıktan sonra kongreye değişik ülkelerden katılan STEM bursiyerleri konuşmacılara soru sorarak STEM kariyerleri için önemli olacak bilgiler ve tavsiyeler aldılar. SIE STEM Projesi kapsamında bursiyerimiz Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Beyza Özen de katılımcımız olarak yer almıştır . Beyza’nın kongre esnasındaki sosyal/akademik etkinliklerdeki uyumluluğu ve diğer STEM bursiyerleri ve mesleğiyle ilgili kişilerle/kuruluşlarla yaptığı başarılı network çalışmaları bizleri gururlandırdı ve gelecek için umutlandırdı.


STEM Projemiz ile ilgili olarak neler yapabiliriz?


*Mühendislik eğitimi alan, maddi desteğe ihtiyacı olan kız öğrencilerin tespiti,
*Burs imkanı sağlanması ve /veya sponsor sağlanarak, burs imkanlarının genişletilmesi,
*Staj ve iş imkânları yaratılması,
*Mentorluk desteği verilmesi,
*”Mühendis” olarak iş hayatında yer almalarının desteklenmesi,
*Mühendislik konularında üniversite ve kurumlarda verilen eğitim, workshop, fuar, her türlü etkinliklere katılım konusunda yardım sağlanması ve imkan olduğu takdirde gerekli guruplarla interaktif görüşme imkânının sağlanması.

 

Bu dönem “STEM ==STEAM “ olarak “sanat –art “ ile beraber ilerleyecek!!
Not : 2016-2017 döneminde yaklaşık 342 bursiyer öğrenciden 49 öğrenci STEM dalında eğitim görmekteydi.

 

Projemizin fotoğraf galerisi için lütfen tıklayın.