Başkanın Teması

BAŞKANIN MESAJI

 

Merhaba ,

 

2016-2018 Dönem Sloganımızı   “Barış, Birlik ve Bilim zamanı -3B “ esas alarak ,ana hedeflerimiz “Eğitim , Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi , Kadına karşı şiddetin ve çocuk istismarının önlenmesi, Sağlıklı ve güvenli beslenme , Sürdürülebilirlik “ konularında 39 Kulüp , 1000 üye ile 22 farklı bölgede çalışmalarımıza devam etmekteyiz .2018 Yılı bizim için çok önemli, Türkiye’de Soroptimistliğin kuruluşunun ve kurucu kulüp İstanbul Soroptimist Kulübü’nün kuruluş yıl dönümünü kutlayacağız , 70 yıldır aynı şevk ve cağdaş çizgide hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. 

 

Soroptomistlik karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir yaşam biçimidir. Ülkeler arası dostluklar kurmak, ortak projeler geliştirmek dünyaya açılan bir penceredir. Bildiklerimizi paylaşmak, bilmediklerimizi öğrenmek için olanak sağlar. Görüş ayrılıklarını uzlaşma yoluyla çözmek Soroptimistliğin en önemli özelliklerindendir.

 

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu UN Global Compact Türkiye’nin STK olarak imzacısıdır.

 

PRENSİPLERİMİZ:

1. Kadın statüsünün ilerletilmesi 

2. Yüksek etik standartlar 

3. Herkes için insan hakları

4. Eşitlik, gelişme ve barış ve 

5. Uluslararası anlayış, iyi niyet ve barışın gelişimi

 

TOPLUM  EĞİTİM MERKEZLERİMİZ:

 

İstanbul , Ankara ve İzmir’de yer alan 5 Toplum Eğitim Merkezlerimizin her zaman aktif ve

sürekli olarak çalışma alanlarının günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre genişleterek ve güncelleyerek hizmet vermesi amaçlarımızın başında gelmektedir.  

Gültepe TEM ( İstanbul) 

Atatürk TEM , Başkent TEM ( Ankara)

Buca EGE TEM  ( İzmir ) 

 

TÜRKİYE SOROPTİMİST KULÜPLERİ FEDERASYONU BALAT KÜLTÜR EVİ

 

Federasyonumuzun “ Sosyal Girişimcilik Projesi” olarak hayata geçirilen “BALAT KÜLTÜR EVİ”  kadınlara ve çocuklara yönelikekonomik güçlendirme , kişisel gelişim  çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz ,sergi salonlarımız ile “Sanatı “ desteklediğimiz çok önemli bir merkezimiz. İstanbul ve İstanbul dışındaki kulüplerimiz her zaman Balat Kültür Evi’nin destekçileri olmakta , bünyesinde yer alan “Cafe Vodina” ile gurur duymaktayız.

 

KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ  

 

Federasyonumuz ve kulüplerimiz  nezdinde kadına şiddetin önlenmesi ve çocuk haklarını ihlal ve çocuk istismarı konusunda çeşitli çalışmalar yapmakta , toplumda , sosyal medyada farkındalık çalışmaları yürütmektedir Her türlü şiddetin  önlenmesinde gereken eğitim , bilinçlendirme ve kadının ekonomik güçlendirilmesi . Kadının statüsünü her alanda yükseltmek için toplum yararına verdiğimiz hizmetlerin devamı amacımız.

 

EĞİTİM: Geleceğimiz olan gençlere sağladığımız burslar ile eğitime ,sanata destek olmaktayız ; STEM konusunda da kızlarımızın  meslek sahibi olmalarını özendirmek ve bu mesleklerde iş yaşamlarını sürdürmeleri açısında da desteklemekteyiz .Kişisel gelişim konusunda da seminer konferans , yaz kampı düzenlemekteyiz.

 

Kadının statüsünü her alanda yükseltmek için toplum yararına verdiğimiz hizmetlerin devamı değişmeyen  amacımız.

 

Saygılarımla,

Nilgün Pakkan 

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu 

Başkan 2016-2018